Harilik nurmenukk (Primula veris) on rahvakeeles tuntud ka kui kanavarvas, kikaspüks, käolill, neiulill, piimapisar, pääsulill, taevasilm, taevavõti, jt. Nurmenukul on kokku üle kahesaja nime. Nimede rohkuse tõttu võib arvata, et nurmenukk oli meie esivanemate seas väga hinnatud ravimtaim. Ladinakeelne nimetus Primula veris tähendab kevade esimest õitsejat.
Rahvapärane nimetus taevavõti tuleb sellest, et Püha Peetrus sai teada, et on olemas võltsitud võti, millega pääseb tagaukse kaudu taevasse. Selle peale ehmatas Peetrus nii, et pillas käest oma võtmekimbu, mis kukkus läbi pilvede ja langes maa peale. Võtmeid otsima läinud inglil ei õnnestunud neid leida. Aga kadunud võtmete kohal hakkas kasvama võtmekimpu meenutav taim ja ingel leidiski võtmed üles.
Usutakse, et nurmenukku süües võid näha haldjaid. Aias meelitavad nurmenukud ligi kõikvõimalikke loodusvaime. Haldjad otsivad vihmaga varju just nurmenukuõites.
Nurmenuku lehed on head C vitamiini allikad. Lisaks on nurmenukus veel A, E ja P vitamiini, palju saponiine ning ka karotiini.
Nurmenuku toimed:
– rahustav, leevendab unetust ja närvilisust
– põletikuvastane ja rögalahtistav
– aitab külmetusest kiiremini võitu saada, kuna soodustab higistamist
– aitab leevendada peavalu
– parandab mälu
– tugevdab närve
– aitab puhastada organismi jääkainetest
Lisaks usutakse, et nurmenukul on noorendav ja armastust ligimeelitav vägi. Selleks kanna nurmenukku endaga kaasas, söö teda kõikvõimalikul moel ja mõnule nurmenuku vannivees. Nurmenukk võib tuua tagasi isegi juba kadunud nooruse.
Nurmenukul tarvitatakse nii õisi kui ka lehti. Niipea kui lehed on väljas võid kasutada neid lisandina nii salatites kui ka smuutides. Õitest tee teed, vesitõmmist ja kasuta neid erinevate toitude kaunistamiseks. Nurmenukkude kuivatamisel pead olema eriti tähelepanelik, et õisikud on ikka korralikult kuivanud, sest vastasel korral võivad nad kergesti hallitama minna. Õisikud on õigesti kuivanud, kui nad mudimisel kergesti krõpsudes purunevad. Kuivanud nurmenukku säilita õhukindlalt ja päikese eest kaitstult. Nurmenuku säilitamiseks oleks kõige parem õhukindlalt suletav klaaspurk. Eriti head on klambri ja kummitihendiga kaaned.
Erinevaid toitude ideid, kuhu võiks lisada nii nurmenuku lehti kui ka õisi:
- Smuuti
- Salat
- Omlett
- Kotlett
- Pesto
- Hummus
- Supp
- Pirukas
Ja nii uskumatu, kui ka see poleks, on nurmenukku kasutatud ka koduveini ja likööri tegemiseks. Koduveini tegemine on juba pisut keerulisem ettevõtmine, kuid likööri võib proovida igaüks teha. Nurmenuku likööri tegemiseks leotatakse nurmenuku õisi paar nädalat likööri sees. Seejärel eraldatakse õied liköörist. Nurmenuku õied annavad liköörile õrnmagusa meki ja kauni värvuse. Ilmselt nurmenuku tarbimisel koos alkoholiga mingeid tervistavaid omadusi enam ei ole. Nurmenuku liköörist saad lihtsalt põneva maitseelamuse.
Lisaks eeltoodule sobib nurmenukk hästi ka hapendamiseks nt karulaugu, naadi jm meelepäraste taimede või aedviljadega. Nurmenuku kasutamisel ole lihtsalt loominguline.
Kindlasti tasub nurmenukk lisada oma menüüsse, sest just kõik kodumaine on meile kõige kasulikum.
KASUTATUD MATERJALID:
- Piippo, Sinikka „Taimede varjatud vägi”
- Raal, Ain „Maailma ravimtaimede entsüklopeedia”