Eeterlikud õlid

Looduslike eeterlike õlide kasutamist keha ja vaimu heaolu ning tasakaalu toetamiseks kutsutakse aroomiteraapiaks, mis oma mitme tuhande aastase ajalooga on üks vanimaid holistilisi tervendamismeetodeid. Aroomiteraapia on väga lihtne ja kättesaadav enese turgutamiseks ja rutiinist välja lülitamiseks kodust lahkumata.

Looduslikud eeterlikud õlid pärinevad taimede õites, lehtedes, vartes ja juurtes olevatest aromaatsetest ühenditest. Puhtad looduslikud eeterlikud õlid imenduvad organismi hingamisteede ja naha kaudu. Eeterlikud õlid parandavad meeleolu ja hingeseisundit, turgutavad immuunsust, loovad hea ja koduse tunde.

Kuidas eeterlikke õlisid toodetakse?

Eeterlike õlide tootmiseks kasutatakse erinevaid meetodeid- kõige levinumad on destilleerimine ja pressimine:

 • Veeaurudestillatsiooni puhul lisatakse taim keevasse vette. Lenduvat eeterlikku õli sisaldav aur juhitakse jahutisse, kus see kondenseerub. Kondenseerunud destillaat korjatakse kokku. Vedeliku pinnale koguneb õhukese kihina eeterlik õli, mis veest eraldatakse.
 • Pressimine. Seda meetodit kasutatakse tavaliselt tsitrusviljade puhul. Tsitruselistes on eeterlik õli koore all väikestes paunades. Õli väljapressimiseks veeretatakse puuvilja väikeste nõeltega kaetud konveieril, mis torkavad vilja koores olevatesse õlipaunadesse augud. Õli voolab viljast välja, seejärel kogutakse see kokku ning filtreeritakse.

Kaubanduses on eeterlikke õlisid saada erineva puhtusastme ja kvaliteediga. Üks nipp kuidas teha kindlaks, kas tegu on puhta eeterliku õliga on järgmine: Tilguta paar tilka eeterlikku õli paberitükile või kangale. Kui tegemist on puhta eeterliku õliga, aurustub see mõne aja pärast ära ning ei jäta materjalile plekki. Kui aga jääb alles rasvane plekk, siis on eeterlikku õli tõenäoliselt segatud mõne baasõliga.

NB! Ärge ajage segamini eeterlikku õli ja aroomiõli! Eeterlik õli on taimest või selle osast saadud looduslik õli, aga aroomiõli on sünteetiliselt toodetud lõhnaaine.

Kuidas eeterlikud õlid toimivad?

Üks eeterlik õli koosneb keskmiselt sajast koostisosast. Eeterlikel õlidel on väga võimsad raviomadused, seepärast kasutatakse neid tervendamiseks nii aroomiteraapias kui ka nahahoolduses.

 • Aroomiteraapias kasutades tungivad eeterlike õlide molekulid nina kaudu organismi ning saadavad ajusse sõnumeid, et virgutada vaimu ja hinge ning tõstavad meeleolu.  Eeterliku õli sissehingamisel satuvad tillukesed molekulid ülemisse ninakäiku, kus asuvad retseptorrakud. Igast rakust kasvavad välja peened karvakesed, mis edastavad info lõhnade kohta aju keskusesse. Sealt saadetakse elektrokeemilised sõnumid aju osadesse, mis seostuvad lõhnaga. Nüüd vallanduvad neorokemikaalid, mis võivad olla ergutavad, rahustavad, lõõgastavad või eufoorilised. Mööda ninakäiku liiguvad lõhnamolekulid ka alla kopsudesse ning hajuvad sealt vereringesüsteemi.
 • Nahahoolduses kasutades imenduvad eeterlikud õlid higinäärmete ja karvanääpsude kaudu vereringesse. Anname ühe väga hea mooduse  katsetamaks, kuidas eeterlikud õlid vereringesse imenduvad. Hõõru oma jalataldu küüslauguküünega ning tunni aja pärast on Sinu hingeõhus tunda küüslaugu lõhna.

Eeterlike õlide kasutamine:

 • Massaažis kasutamiseks segatakse eeterlikud õlid baasõliga. Ära kanna nahale lahjendamata eeterlikku õli.
 • Saunas lisa poolele liitrile leiliveele paar tilka eeterlikku õli. Ära lisa eeterlikku õli liiga palju, sest mõni eeterlik õli (nt. eukalüpt, piparmünt) võib panna silmad vett jooksma või tekitada peavalu.
 • Vannis. Lisa vannivette mõned tilgad eeterlikku õli ning naudi lõõgastavat vanni.  Tavaliselt kasutatakse eeterlikke õlisid lõõgastava vanni tegemiseks. Eeterlikke õlisid on hea kasutada ka jalavannis. Jalavannis kasutamiseks sobivad nt. piparmündi-, teepuu– või sidrunheina eeterlik õli.
 • Inhalatsioon. Eeterliku õli sissehingamiseks tilguta paar tilka õli salvrätile ning hinga seda nina kaudu sisse. Tõhusam viis on lisada paar tilka eeterlikku õli kuuma vette ning tekkinud auru nina kaudu sügavalt sisse hingata.  Eeterlike õlide kasutamine inhalatsiooniks on väga kasulik külmetuse, nohu, peavalude ja limaskesta põletike leevendamisel. Külmetuse ja nohu korral on väga tõhus teepuuõli. Lisa väikesesse kaussi kuum vesi ning tilguta sinna sisse paar tilka teepuuõli. Vajuta üks ninasõõre kinni ning tõmba sügavalt tekkinud auru teise ninapoolega sisse. Korda protseduuri teise ninasõõrmega. See meetod on väga tõhus kinnise nina ja nohu ravimisel. Mäletan juba lapsepõlvest kui vanaema määris nohustele lastelastele teepuuõli nina alla.
 • Nahahoolduses kasutamiseks lisa baasõlile 1% eeterlikku õli. Üks ml on ca 20 tilka eeterlikku õli. Vali eeterlik õli vastavalt oma nahatüübile.

Ära kasuta tsitruse eeterlikke õlisid enne päevitamist, sest need on fototoksilised ning koos UV-kiirgusega võivad tekkida nahapunetus ja villid!

 • Aroomilambis kasutamiseks lisa lambi ülemises osas asuvasse mahutisse vesi ning tilguta vette kuni kümme tilka eeterlikku õli. Aseta põlev teeküünal lambi alla. Tekkinud kuumuse abil aurustub eeterlik õli õhku, eraldades ruumi meeldivat lõhna ning mõjudes meie meelele vastavalt eeterliku õli omadustele. Jälgi, et õlilambis jätkuks vett nii kaua kuni küünal põleb.
 • Põrandapesuvees kasutamiseks lisa veele mõned tilgadenda lemmikut eeterlikku õli. Pese ja naudi head lõhna oma kodus.
 • Kodulõhnastamiseks pane vesi pihustiga pudelisse ja lisa meelepärane eeterlik õli. Saadud aroomivett pihusta tubadesse, riidekappi, vaipadele, diivanile. Igaks juhuks väldi heledaid pindasid. Hoia aroomivett külmkapis ja kasuta nädala jooksul.

Eeterlike õlide kasutamisel ole loominguline. Kasuta neid, kuidas iganes soovid, aga pea meeles, et nahal kasutamiseks lahjenda eeterlikku õli meelepärase baasõliga ja väldi kokkupuudet silmade ning suuga. Too looduslikud eeterlikud õlid oma ellu, et parandada oma meeleolu, tervist ja teha oma kodu hästi lõhnavaks.

Shopping Cart